Laminat Parke

Laminat parke bir tür ekonomik zemin tipidir ve günümüz konut projelerinde sıklıkla karşılaşmaktayız. Gelişen teknoloji ile birlikte yeni nesil laminat parkeler daha iyi görünüyor, daha iyi performans gösteriyor ve daha önce hiç olmadığı kadar ahşap hissettiriyor. Hatta artık lüks diyebileceğimiz çoğu evlerde de laminat parke kullanılıyor. Tüm bu popülerlik ardında şu soruyu getiriyor: Nedir bu Laminat Parke?

Laminat parke, yonga levha ahşaptan yapılmış bir hibrid zemin kaplamasıdır.Genellikle profesyonel kurulum gerektiren sert ağaçların aksine, laminat parke, kurulum yapmak için son derece kolaydır. Laminatın üst kısmı, vinil döşeme gibi su geçirmez özelliğe sahiptir. Ancak vinil zemin ile tek benzerliği üst tabakasının su geçirisizliğidir. Yapı taşları birbirlerinden oldukça farklı iki malzemedir ve isimlerinin birbirlerine yakın olması sebebi ile genellikle ”Lamine parke” ile de karıştırılır. Bir sonraki blog yazımızda ”Lamine Parke” den de bahsedeceğiz ancak gelin size şimdi Laminat parkenin içeriğini açıklayalım.

Laminat parkelerin kullanımında mekânın çok önemli bilinir. Her ortam için farklı şekilde imal edilmiş ürünler tercih edilmelidir. Genişlik ve temizlik sağlayan ürünler olarak şeffaf epoksi kullanılır. Bu ürünler üzerine istenilen baskı yapılarak zeminde daha hoş bir görünüm elde edilebilir. Böylece parkede farklılık arayanlar için de ayrı bir alternatif ortaya çıkmış olur.

Bir ürünü seçerken sadece kalınlığı ya da özellikleri ile seçmek doğru olmaz. Bunların yanı sıra desenleri ile de seçilmesi önem arz eder. Göze hitap etmeyen ürünler, kalitesi ile en iyi olsa bile sevilmez. Bu yüzden laminat parkeyi kullanacağınız mekânı iyi bilmeniz gerekir.

Banyo gibi ıslak alanlarda laminat parke kullanamayacağınızı unutmamalısınız. Her ne kadar sıvı geçirmez özellikte laminat parkeler bulunsa da banyoların yoğun nem ve sıvı ile iç içe olması, laminat parke kullanımının önüne geçer.

3 tip parke çeşidi bulunmaktadır; laminat parke, lamine parke ve masif parke. Laminat parke; yapay malzemeler ile üretilen bir parke çeşididir ve yalnızca en üst kısımları doğal ahşaptan olur. Lamine parkenin de tamamı doğal ahşaptan oluşmaz, ancak alt kısmı talaş katmandan oluşur. Bu malzemenin üstüne doğal ahşaptan üretilen üst tabaka yapıştırılır ve böylece lamine parke ortaya çıkar. Bu özelliğinden dolayı lamine parke fiyatları, laminat parkeye nazaran daha fazladır.

Masif parke ise; tek bir ağaçtan elde edilir ve doğal olarak üretilir. Bu parke çeşidinin bakımı ve döşeme süresi diğerlerine göre daha zor ve uzundur. Buna karşın daha uzun ömürlü ve dayanıklı olması gibi avantajları vardır. Bu saydıklarımızın dışında, su geçirmez özelliği olan Aquafloor parkeler de vardır. Bu parke türü ise, özellikle mutfak ve banyo gibi zeminlerde tercih edilmektedir.

Ürün grupları ile alalı merak ettiğiniz tüm konulara ulaşabilirsiniz.

Merak Edilen Sorular?

Laminat Parkenin Avantajları

Günümüzde laminat parkeler suya, neme, darbelere, çizilmelere dayanıklı bir zemin kaplaması olup, evin he...

Laminat Parkenin Avantajları

Bir Odaya Ortalama Ne Kadar Laminat Parke Gider?

Parke döşemesi yapılacak yerin karşılıklı duvar ölçüleri birbiriyle çarpılır ve alanın metrekare cinsinde...

Bir Odaya Ortalama Ne Kadar Laminat Parke Gider?

Laminat Parke Fiyatları

Laminat parke bakımı sorunsuz ve uzun kullanım ömrü için önemlidir. Uygun fiyata laminat parke işçiliği p...

Laminat Parke Fiyatları

Bülten

Öz Sami Parke hakkındaki yeni duyuruları alabilmek için
mail adresinizle bu alana kayıt olabilirsiniz.

Please place your phone in an upright position.

Kişisel verilerin korunma ve işlenme politikası web sitemizde yer almaktadır. Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Anladım