Fayans & Banyo Seramik

Seramik, fayans ve kalebodurlar toplu alanlarda, ıslak zeminlerde ve evimizde bolca kullandığımız malzemeler arasında girmiştir. Su geçirmeme özeliklerinin yanı sıra kullandığınız bölgeye estetik kazandırır. Diğer zemin malzemelerine göre zorlanmadan uygulama yapılır. Kir tutmaz ve kolaylıkla temizlenebilir.

Fayans Nedir?

Fayans saf kilin pişirilmesiyle oluşan boşluklu beyaz renkli seramik malzemedir. Seramiğin özel bir hali olarak da tanımlayabiliriz. Fayanslar genellikle banyo, tuvalet ve mutfak gibi ıslak zeminlerde kullanılır. Fayanslar kil, kaolin, kuvars, feldspat ve kalker gibi maddelerin çeşitli oranlarda karışımlarından oluşur. Fayans kelimesi ise Fransızca olup ismini Faenza şehrinden almaktadır.

Kalebodur Nedir?

Kalebodur yapılarda ıslak zemin, balkon , teras gibi yerlerde döşeme gereci olarak kullanılan seramik karodur. İsmini kale ve kurucusunun soyadı Bodur kelimelerinin birleşmesinden almıştır.

Seramik Nedir?

Seramikler fayanslara benzer. Ancak üretim teknikleri ve görünüm bakımından tamamen aynı tür malzemeler değillerdir. Seramikler fayanslara nazaran daha kaba bir görüntüye sahiptir. Seramikler iç mekanlarda sıklıkla kullanılırlar.

İstediğiniz yapılara onlarca çeşit seramik, fayans ve kalebodur modellerinden birini uygulayabilirsiniz. Narsal Yapı olarak uzman ekibimiz evinize kadar gelerek yerinde keşif yapmaktadır. Eviniz için şık ve güvenli uygulamalar size bir telefon kadar uzaklıkta.

 

Fayans ve seramik arasındaki fark ise açık ve nettir. Seramikleri yapılış itibarı ile hem zemin hemde duvar kaplamalarında uygulanabilir. Fayans ise sadece iç mekan ( banyo, mutfak, ofis, işyeri) duvar kaplamasında kullanılır fayanslar.

Nedeni ise fayanslar su emme oranı yüksek olup, fayans darbeye ve yüke maruz kalma direnci olmaz. Seramikler ise su emme oranı  az olup iç mekan ve dış cephe zemin kaplamaları için sıcak ve soğuk hava koşullarına dayanıklıdır. Kolay çizilmez, kırılma riski azdır.

Bir banyonun yoğunlaşması ve sıçraması bazı fayansları daha ön plana çıkarır. Gerçek taş fayanslar ve suni fayanslar popülerdir. Doğal taş karakterli fayanslar suya karşı direnci, emme oranı fazla olduğu için porselen granit seramikler doğru tercih olur.

Eskiden genel olarak duvarda fayans, zeminde seramik kullanılsa da şimdilerde banyo fayansı seçiminde seramik kullanımı sağlamlık, direnç ve kolay temizleme özelliği ile tek tercih olmalıdır.

 

Ürün grupları ile alalı merak ettiğiniz tüm konulara ulaşabilirsiniz.

Merak Edilen Sorular?

Bülten

Öz Sami Parke hakkındaki yeni duyuruları alabilmek için
mail adresinizle bu alana kayıt olabilirsiniz.

Please place your phone in an upright position.

Kişisel verilerin korunma ve işlenme politikası web sitemizde yer almaktadır. Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Anladım