Bir Odaya Ortalama Ne Kadar Laminat Parke Gider?

Laminat parke alanını veya ne kadar parkeye ihtiyacınız olduğunu hesaplamak ihtilaflı bir husustur. Örneğin; kısa kenarı 4 metre ve uzun kenarı 5 metre olan bir oda, en ve boyun çarpılması ile 20 metrekare hesaplanır. Ancak aynı odadaki duvar diplerinde 15 milimlik bir boşluk bırakıldığı düşünülürse, 21, 22 metrekarelik laminat parkeye ihtiyaç duyulur. Birkaç metrekare fazla parkenin harcanması ve bunun metraj kapsamında sayılması aslında bir aldatmacadır..

Parke döşemesi yapılacak yerin karşılıklı duvar ölçüleri birbiriyle çarpılır ve alanın metrekare cinsinden büyüklüğü hesaplanır. Fakat parke döşenirken belirli bir montaj firesinin ortaya çıkacağı unutulmamalıdır. Montaj firesi, döşeme yapılacak alandaki duvarların çapsız, düz, sütun veya girintili-çıkıntılı duvar bölmeleri olmasına ve fiziki özelliklerine göre farklılık gösterir.

Bu fireyi ortalama olarak %2 ila %5 civarında hesaplamak gerekir.

Bir örnek verecek olursak; 5×6 metre: 30 metrekare olan bir zemine yaklaşık %3 montaj firesi eklenerek 31 metrekarelik parke ihtiyacı hesaplanabilir. İhtiyaç duyacağınız paket sayısını hesaplamak için; daha önce hesapladığınız metrekareyi, satın alacağınız parkenin ambalaj metrekare ölçüsüne bölmelisiniz.

Bu hesaplamaya da bir örnek verelim: Seçmiş olduğunuz ürünün ambalaj ölçüsü 1.996 metrekare olsun. Bu durumda; 31 metrekare / 1,996 metrekare = 15,53 yani 16 paket parkeye ihtiyaç duyacaksınız. Süpürgelik MT miktarını hesaplamak içinse; karşılıklı duvar ölçülerini toplamanız gerekmektedir. Mesela; 5 + 5 + 6 + 6 = 22 metre. Seçmiş olduğunuz ürünün ambalaj ölçüsü 2,80 / boy olursa; 22 metre / 2,80 metre = 7,86 yani 8 boyluk bir ihtiyacın olduğu hesaplanabilir. Siz de bu formüller ve yöntemler sayesinde bir odaya ortalama ne kadar parke gider sorusunun cevabını bulabilir ve fazla parke sarfiyatını önleyebilirsiniz.

Detaylı bilgi için bize ulaşınız.

Bülten

Öz Sami Parke hakkındaki yeni duyuruları alabilmek için
mail adresinizle bu alana kayıt olabilirsiniz.

Please place your phone in an upright position.

Kişisel verilerin korunma ve işlenme politikası web sitemizde yer almaktadır. Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Anladım